Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu je častým onemocněním ruky, které se projevuje bolestivostí či sníženou citlivostí prstů ruky. Bolest může vystřelovat až do předloktí, obtíže se můžou zhoršovat v noci.

Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu je častým onemocněním ruky, které se projevuje bolestivostí či sníženou citlivostí prstů ruky. Bolest může vystřelovat až do předloktí, obtíže se můžou zhoršovat v noci. Příčinou těchto problémů je útlak středového nervu (nervus medianus) v zápěstním (též "karpálním") tunelu.

Dupuytrenova kontraktura se projevuje pokrčením prstu či prstů (podle rozsahu postižení) ruky. Jeho/jejich natažení je znemožněno tuhým vazivovým pruhem, dále jsou na dlani a prstech zřejmé vazivové uzle. Pacienty s Dupuytrenovou kontrakturou trápí především zhoršená funkce prstů, což jim často znemožňuje běžné každodenní činnosti.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je vázán na přetěžování ruky manuální činností. Přesné příčiny nejsou známé. Problémy s karpálním tunelem jsou častější např. u těhotných žen, a to zřejmě kvůli zadržování vody, dále u pacientů s poruchami štítné žlázy, s revmatickou artritidou či cukrovkou. Nezanedbatelný je i sklon k zánětům šlach. V dnešní době se syndrom karpálního tunelu objevuje zejména u osob pracujících s počítačem.

Karpální tunel - konzervativní léčba

Konzervativní léčba syndromu karpálního tunelu sestává z klidového režimu, rehabilitace a nošení ortézy. Někdy se přistupuje k aplikaci kortikoidů (injekční formou). 

Karpální tunel - operace

Operace karpálního tunelu se provádí v místním znecitlivění, pacient odchází po zákroku z kliniky domů. Během operace se uvolní utlačovaný nerv, a to protnutím příčného zápěstního vazu, pod kterým probíhá nerv. Operace karpálního tunelu trvá max. 30 min., provádí se na operačním sále. Úlevu mnoho pacientů pociťuje prakticky ihned, nejpozději v řádu dnů.

Stehy, kterými je kuže po operace sešita, se odstraňují po dvou týdnech. První měsíc po operaci ruky je třeba dodržovat klidový režim, ruka se fixuje do dlahy. Po několika týdnech se provádí rehabilitace, návrat do standardní zátěže je možný cca po 2 měsících. Ani operace však nemusí přinést 100% úlevu. To se týká zejména těch případů, kdy byl nerv utlačován příliš a dlouhou dobu. Proto je třeba syndrom karpálního tunelu léčit zavčasu, neboť otálení může přinést

ZAVOLEJTE NÁM

tel.: 732 300 900

Po - Pá 9:00 - 16:00

Kontaktujte nás

1000 characters left

Kontakt

Adresa
INTER CLINIC Praha-Radotín
Na Výšince 3
153 00 Praha 5 - Radotín
HOTLINE
+420 732 300 900